Kelet-Ázsiai tanulmányok - A Pázmány és a Corvinus közös mesterképzése

Gulyás Eszter Zsuzsa | 2014. február 5. | hírek

A 2014–15-ös tanévtől a Budapesti Corvinus Egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új, közös mesterképzést indít Kelet-Ázsia tanulmányok néven.

Miért éppen Kelet-Ázsia?

3,3 milliárd lakosával a tágabb értelemben vett Kelet-Ázsia a világ legnépesebb régiója, leggyorsabban fejlődő területe, a világgazdaság motorja. A világ öt legnagyobb gazdaságából három itt található, a régió súlya a világgazdaságban és -politikában folyamatosan nő. A térség ma már a kutatás-fejlesztésnek és a csúcstechnológiának is az egyik legfontosabb központja, miközben sok ezer éves kultúrái új virágkorukat élik. Mindennek köszönhetően az egész világon, s azon belül Magyarországon is egyre nagyobb szükség van az olyan szakemberekre, aki ismerik a régiót, beszélik valamelyik nyelvét, és tisztában vannak a nemzetközi kapcsolatok és jog, a gazdaság, az interkulturális kommunikáció alapjaival. Az ilyen tudás már ma is óriási előnyt jelent a munkaerőpiacon – legyen szó üzleti életről, közigazgatásról, diplomáciáról vagy tudományról –, s ez az előny a térség további fejlődésével csak növekedni fog.

Kinek ajánljuk?

A mesterképzés ajánlható elsősorban a nemzetközi tanulmányok BA diplomával rendelkezőknek, illetve azoknak, akik kínai, japán, koreai vagy más hasonló bölcsész szakirányt végeztek, és szeretnék eddigi ismereteiket gyakorlatorientáltabb tudással kiegészíteni. Mellettük a képzés hasznos lehet minden olyan hallgatónak, aki gazdasági, társadalomtudományi, jogi-igazgatási vagy bölcsész diplomával rendelkezik, és a jövőben a kelet-ázsiai térséggel vagy annak valamely országával kíván foglalkozni.

Miről szól?

Tanulmányaik során a hallgatók – a két egyetemen rendelkezésre álló tudás és lehetőségek egyesítésével – egyrészt megismerkednek a nemzetközi kapcsolatok és jog, az interkulturális kommunikáció, a világgazdaságtan és a kapcsolódó területek alapjaival, másrészt Kína, India, Korea, Délkelet-Ázsia történelmével és kultúrájával, mai társadalmi, politikai, gazdasági rendszerével, a távol-keleti régió jellegzetességeivel, külpolitikai és biztonságpolitikai törekvéseivel. Emellett intenzív modern kínai nyelvi képzésben részesülnek: a kínaiul már tudók középszintről folytathatják tanulmányaikat, míg a kezdők az alapoktól indulva.

Mik a bemeneti feltételek?

A bemenethez feltétel nélkül elfogadott alapképzési szakok: keleti nyelvek és kultúrák indológia, japán, kínai, koreai, mongol, tibeti szakirány; nemzetközi tanulmányok alapképzési szak.

A bemenethez más alapképzési szakról is lehet jelentkezni, az ilyen hallgatók részére 60 kredit beszámítható a társadalomtudomány, a jog és igazgatás, a gazdaság, a politikatudomány, a történelem, a kultúra és a nyelvtudomány területéről (pl. politológia, szociológia, társadalmi tanulmányok, kulturális antropológia, alkalmazott közgazdaságtan, buddhista tanító, gazdaságelemzés, közszolgálat, gazdálkodás és menedzsment, nemzetközi gazdálkodás, történelem, turizmus-vendéglátás alapképzési szakok).

Mit kell még tudni?

A képzés négy féléves, az oktatás helye a BCU Fővám téri és a PPKE Mikszáth téri épülete Budapest belvárosában. Jelentkezési határidő: 2014. február 15.

Képzési forma: teljes idejű (nappali)

Szakképzettség megnevezése: Okleveles Kelet-Ázsia elemző

Felelős intézmény:

BCE Társadalomtudományi Kar, Nemzetközi Tanulmányok Intézet
    PPKE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, Nemzetközi és Politikatudományi Intézet

Szakfelelősök:

Dr. Csicsman László egyetemi docens (BCU)
    Dr. Salát Gergely egyetemi docens (PPKE)

Bővebb információ:

felvételivel kapcsolatban: Valkai Barbara felvételi referens, valkai.barbara(kukac)btk.ppke.hu
    a képzéssel kapcsolatban: Dr. Salát Gergely egyetemi docens, salat.gergely(kukac)btk.ppke.hu

Tantárgyak előzetes listája és oktatók

Alapozó tárgyak

Nemzetközi kapcsolatok elmélete - Kerényiné Környei Ágnes, Szűcs Anita
    Fejlődéstanulmányok - Csicsmann László
    Interkulturális kommunikáció a nemzetközi kapcsolatokban - Lehoczki Bernadett
    Regionális világgazdaságtan - Kutasi Gábor, Szent-Iványi Balázs
    Nemzetközi jog a gyakorlatban I. - Kardosné Kaponyi Erzsébet, Hoffmann Tamás, Molnár Tamás
    Nemzetközi jog a gyakorlatban II. - Kardosné Kaponyi Erzsébet, Hoffmann Tamás, Molnár Tamás

Szakmai törzstárgyak

Kínai nyelv II/ 3 - Csibra Zsuzsanna
    Kínai nyelv II/4 - Salát Gergely

Kötelezően választható ismeretek

Nemzetközi gazdasági kapcsolatok joga és etikája - Kardosné Kaponyi Erzsébet, Hoffmann Tamás
    A nemzetközi migráció globalizálódása - Lehoczki Bernadett
    Stratégia és válságkezelés - Marton Péter
    Az EU és Kelet-Ázsia kapcsolatrendszere - Kengyel Ákos
    Kína és India: a világgazdaság felemelkedő óriásai - Székely-Doby András
    Az emberi jogok Ázsiában - Kardosné Kaponyi Erzsébet

A mesterképzésre elektronikusan az E-felvételi keretében lehet jelentkezni a www.felvi.hu-n keresztül, 2014. febr. 15-ig.